پایتخت ایران، از جمله شهر هایی است. که شهرتی جهانی داشته واز زمان های بسیار قدیم تا کنون مورد توجه بسیاری از افراد بوده است.. در واقع شهر تهران را همگان می شناسند و از نقاط مختلف دنیا، برای گشت و گذار و بازدید به آن می آیند. این شهر، بزرگ ترین شهر ایران می باشد که مناطق بسیار زیادی را در درون خود جای داده است.. علاوه بر این منطقه ها، این شهر را بر اساس موقعیت های جغرافیایی نیز تقسیم بندی شده است. تا راحت تر بتوان محله های مختلف آن را شناسایی کرد و با مسیر های دسترسی مختلف موجود در آن آشنا شد و از آن ها است.فاده کرد. اما محله های غرب تهران از جمله محله هایی است. که توجه گردشگران و توریستان و حتی پایتخت نشینان را به خود جلب می کند. 

یکی از بلندترین خیابان های منطقه غرب تهران که خیابان انقلاب را به میدان صادقیه متصل می کند. در راستای این خیابان تویل نیز ساخت و سازهای متنوع اداری ، تجاری و مسکونی صورت گرفته و از نظر فرهنگی این محله بسیار شبیه به محله گیشا و تهران ویلا می باشد.

اگر به نقشه تهران دقت کرده باشید، متوجه می شوید که بخش غربی شهر تهران، مثلث شکل است.. این مساله شبب شده تا محله ها و مناطق کمتری نسبت به سایر بخش های تهران داشته باشد. جالب است. بدانید که بخش غربی شهر تهران تنها شامل منطقه می شود. مناطق و در بخش غربی شهر تهران قرار دارد و همین منطقه، با وسعت بسیار زیادی که دارند، تمامی بخش غربی شهر تهران را در بر گیرند. این مناطق از محله های بسیار زیادی تشکیل شده اند. در واقع محله های غرب تهران بسیار زیاد و متعدد می باشد و برای آشنایی بهتر با آن ها این محله ها را به تفکیک مناطق بیان کرده ایم.